Ljubljana, 19. september 2007 – Podjetja v Sloveniji se nenehno srečujejo z izzivom iskanja primernih in perspektivnih kadrov. Tudi, ko podjetje kader že najde, se pogosto zgodi, da se posameznik v novem sistemu ne počuti dovolj dobro. Na strokovnem seminarju, ki ga Manpower dvakrat letno organizira za svoje stranke, so o tem govorili predstavniki vladnih organov in uglednih slovenskih podjetij.
Množična udeležba na seminarju je potrdila domnevo, da se z vprašanjem aktivno ukvarja večina podjetij tudi v Sloveniji. Med predavatelji so primere dobrih praks predstavili Hilda Tovšak, glavna direktorica Vegrad, d.d., Barbara Luckmann Jagodič, direktorica kadrovske službe IBM Slovenija, Marta Strmec, direktorica splošnega kadrovskega sektorja Trimo, d.d., in Aleksander Zadel, direktor za kadre, kakovost in splošne zadeve Actual I.T, d.o.o. Vladno stran in evropske institucije pa predstavljata gostji z Direktorata za trg dela in zaposlovanje pri Ministrstvu za delo, družino in socialne zadeve podsekretarka Mateja Sedej in predstavnica Zavoda Republike Slovenije za zaposlovanje Valerija Okorn.
Mateja Sedej iz Direktorata za trg dela in zaposlovanje je udeležence seminarja seznanila z Operativnimi programi razvoja človeških virov, ki jih bo Ministrstvo izvajalo do leta 2013. Sedemletni razvojni program poleg vsebinskih smernic predvideva tudi sredstva, ki bodo namenjena tako posameznikom, kot podjetjem, občinam in nevladnim organizacijam. Predstavnica Zavoda RS za zaposlovanje, Valerija Okorn, je na svojem predavanju poudarila, da je zaposlovanje tujcev iz EU precej podobno zaposlovanju slovenskih delavcev. Slovenci imajo v postopku zaposlitve seveda prednost, ko pa delodajalec zagotovi, da za delovno mesto v Sloveniji ni ustreznega kadra, ki bi bil za delovno mesto zainteresiran, je postopek zaposlitve pri tujci iz držav EU in Slovencu zelo podoben. Take politike zaposlovanja in ščitenja delavcev se drži večina držav EU. Hilda Tovšak, direktorica Vegrada, je udeležencem predstavila svoje videnje pomena zaposlenih, zaposlovanja in odnosa do zaposlenih v podjetju. Poleg vizije in jasnih ciljev podjetja je po njenem ključ do uspeha podjetja prav posluh za vsakega od zaposlenih. Vsak zaposleni se mora čutiti del sistema, je poudarila. Barbara Luckmann Jagodič iz IBM Slovenija je predstavila metode iskanja in vključevanja zaposlenih v sistem IBM. Kot zanimivost je pri tem izpostavila, da IBM globalno izvaja kar 42 odstotkov izobraževanj preko elektronskih medijev (e-izobraževanj). Izobraževanja pa so samo del modela kompetenc, s katerim v Trimu merijo učinkovitost HRM metod. Marta Strmec je na primeru Trimo predstavila model kompetenc, na katerega prisega tudi predavatelj Aleksander Zadel iz podjetja Actual. Ključno za grajenje uspešnega podjetja je grajenje ekipe, ki verjame v svoj razvoj, ki je skladen z razvojem podjetja. Veselje do dela in navdušenje nad ustvarjenim sta vredna veliko več kot sama formalna izobrazba. Model kompetenc je tako dobrodošel pripomoček, ki konkretno določi posameznikove potenciale, potenciale podjetja, posameznikove in organizacijske cilje ter pokaže, ali se posameznikovo vedenje sklada s pričakovanji podjetja ter kako učinkovito je njegovo vedenje (v primerjavi s postavljenimi cilji – osebnimi cilji posameznikov in cilji celotne organizacije).
Predstavniki kadrovskih in splošnih služb v podjetjih so imeli po koncu seminarja tudi posebno priložnost spoznati akademskega slikarja Franceta Slano, ki je posebej za Manpowerjev seminar postavil razstavo v preddverju hotela Mons.